Dopravné zadarmo
od 65 EUR do 80kg
Tipy a informáce o výžive Vaše mačky. Ako zaistiť, aby bola mačka šťastná a zdravá.
Dali jsme pro Vás dohromady nejčastější otázky, na které se nás ptají zodpovědní majitelé koček, a odpovědi na ně. Zjistěte, co činí Vaši kočku zdravou a šťastnou – výživou počínaje a péčí o srtst konče. Neváhejte využít také našich dalších nabídek: požádejte o individuální radu nebo kontaktujte naše Happy Cat experty pro výživu. Všichni tu milujeme kočky.
Některé kočky mají rády ve své potravě rozmanitost – někdy dokonce i mezi jednotlivými sousty! Jednoduše zkuste nabídnout kočce směs dvou nebo tří druhů krmiva řady Happy Cat Supreme. Mimochodem, chutné druhy krmiv řady Happy Cat Adult jsou rovněž vyhovujícím krmivem pro mladší kočky a vybíravé jedlíky. Prostě jen přidejte malé množství do jejich běžné potravy.
Konkrétní množství potravy je stanoveno výpočtem denní krmné dávky. Kočičí požadavky na výživu nezávisí jen na její fyzické aktivitě, ale také na jejím individuálním metabolismu. Pokud Vaše kočka trpí nadváhou, množství potravy byste ji měli snížit. A to i u tzv. „low fat“ produktů, tedy produktů se sníženým obsahem tuku! Naopak velice štíhlé či aktivní kočky by měly dostávat krmiva více.
Předci našich koček domácích žili v poušti. Aby zabránily riziku nadměrných ztrát vody a vodu v organismu pozdržely, kočky byly schopné skvěle koncentrovat moč. Dnešní kočky stále mají tuto fyziologickou „schopnost“, což vysvětluje, proč kočky, na rozdíl od ostatních zvířat, velice často trpí onemocněním močových cest (jako jsou třeba močové kameny). Přiměřený příjem vody a dieta s vhodným obsahem bílkovin a minerálů může být prevencí onemocnění močových cest a může rovněž ochránit velice citlivé ledviny Vaší kočky. Navíc, zda je potrava suchá či mokrá vyjde úplně nastejno. I přesto většina majitelů koček dává svým mazlíčkům obojí. To znamená, že můžete své kočce dávat kombinaci mokrého i suchého krmiva a využít tak výhody obou druhů. (viz „Smíšená potrava“). Pokud si ovšem vyberete suché krmivo, je důležité najít si takové, tak jako je to v případě produktů Happy Cat, které obsahuje speciální přísady, které udržují optimální hodnotu pH v moči. Tyto, společně s dostatečným množstvím pitné vody, pomáhají předcházet vzniku bolestivých krystalů v moči či močových kamenů. Kočky potřebují denně vypít přibližně 55 – 70 ml vody na jeden kilogram tělesné hmotnosti. Tohoto množství bývá dosaženo ve více menších dávkách. Kočka pije průměrně 10 – 12 krát denně. Množství vypité vody bude záležet na podílu suché složky v potravě: průměrně zhruba 2 – 2,5 ml vody na jeden gram snězené suché složky potravy. Spousta koček má ráda granule nasáknuté vodou. Vždy se ujistěte, stejně jako u mokré potravy, že krmivo má správnou teplotu! Kočky nemají rády extrémně teplou či extrémně studenou potravu. Ideální je podávat potravu, která má tělesnou teplotu (přibližne 38,5°C). Toto má svou logiku, uvědomíte-li si, že kočky jsou lovci a většinu jejich kořisti tvoří čerstvě uloveni teplokrevní živočichové. Poznamenejte si, prosím, následující body, jejichž pomocí zajistíte Vaší kočce dostatečnou spotřebu vody:
Pre spustenie videa prosím povoliť preferenčné cookies..
Vysoká stravitelnost krmiva zejména zaručuje, že živiny obsažené v potravě budou tělem snadno vstřebány a k dispozici pro trávicí procesy bez potřeby zdlouhavého trávení a případných poruch trávení. Čím stravitelnější potrava je, tím méně zůstává „nestravitelných zbytků“ jakožto „odpadu“, se kterým se musí tělo vypořádat. Vysoká stravitelnost je tedy důležitá zejména pro citlivé mazlíčky. Čím vyšší je kvalita použitých surovin, tím vyšší je kvalita krmiva, což se odrazí v stravitelnosti potravy. Dalším faktorem ovlivňujícím stravitelnost je výrobní proces: například extrudované produkty (granule) jsou stravitelnější než rozdrcené vločky (jako např. u snídaňového musli).
Následující kritéria jsou známkou dobré/ vysoké stravitelnosti:
Stravitelnost ovšem nezávisí pouze na potravě. Záleží také na konkrétním zvířeti. U nervózních nebo starších zvířat může být stravitelnost zhoršena v důsledku rychlejšího průchodu potravy střevy ,nebo zhoršené výkonnosti trávicích orgánů. Produkty Happy Cat jsou obzvláště dobře stravitelné (90%), a jsou proto velice dobře snášeny. Množství vyprodukovaných extrementů je dobrým ukazatelem toho, kolik potravy kočičí tělo skutečně využilo. Snížení stravitelnosti o pouhých 7,5% (tzn. stravitelnost 82,5 %) bude mít za následek dvojnásobné množství výkalů!
V průběhu celého evolučního vývoje přežilo jen málo druhů, jejichž život závisel téméř výhradně na jednom druhu potravy. Důvod: pokud dojde ke změně podmínek, která způsobí vymizení tohoto zdroje potravy, zvíře je ve smrtelném nebezpečí a hrozí mu vyhynutí (viz panda a bambus). Zejména “predátoři” mají vyšší požadavky na potravu s ohledem na svůj životní styl, kdy spotřebovávají spoustu energie. K zajištění přežití „predátora“ je nezbytný přístup k co nejširší škále lovených zvířat. To zabezpečuje nejen pokrytí základních potřeb predátora, ale zajistí rovněž optimální rozmanitost aminokyselin a mastných kyselin. Druhu odpovídající vyvážená výživa je také pro kočku nejlepším základem prevence projevů nedostatečné výživy a zajišťuje, že tělesné funkce Vaší kočky jsou v pořádku a že Váš mazlíček zůstane fit a zdravý až do pozdního věku.
Protože suché a mokré krmivo se podstatně liší, co se obsahu vody týče, smysluplné srovnání živin obsažených v obou typech je možné pouze změřením jejich „suchého obsahu“, což znamená množství živin ve 100% suchém obsahu.
Příklad:
Porovnání obsahu fosforu a obsahu bílkovin u dvou ledvinových diet
Ledvinová dieta A (suché krmivo) obsahuje 10 % vlhkosti (= vody), 0,45% fosforu a 24 % hrubého proteinu.
To znamená:
Ledvinová dieta B (vlhké krmivo) obsahuje 71, 5% vlhkosti (= vody), 0,15 % fosforu a 8 % hrubého proteinu.
Ledvinová dieta B (vlhké krmivo) tedy obsahuje více fosforu a proteinu než by se mohlo na první pohled zdát.
Kombinované krmení je, když dáváme zvířeti různé druhy zvířecí potravy, například kromě suchého krmiva i krmivo mokré a/nebo doma vařenou potravu.
Záměrem většiny majitelů je, aby jídelníček jejich mazlíčků byl co nejpestřejší. Často také chtějí začlenit do stravovacího plánu své kočky rovněž syrové maso (BARF) či doma vařené krmné dávky, aby se tak vyhnuli rizikům nedostatečné výživy nebo naopak přejídání.
Zatímco v minulosti stály tyto způsoby krmení proti sobě a věřili, že to čtyřnožcům poskytuje chutný a důsledný způsob výživy, dnes již víme, že když se kočkám nabízí pestrý krmný plán, nemusí to automaticky vést k zažívacím problémům.
To jak se má takový individuální krmný plán sestavit, zcela závisí na potřebách kočky, stejně tak i na zvolených druzích krmiva. Vysoce kvalitní, optimálně vyvážené kompletní krmivo, ať už suché nebo vlhké, poskytuje tu nejvyšší možnou bezpečnost. Oba tyto druhy krmiva se mohou bez problému střídat. V ideálním případě by se při výběru druhu a množství základního krmiva měly brát v potaz aktuální potřeby Vaší kočky. Její věk, stupeň fyzické aktivity a její zvláštní zdravotní požadavky. Kdo plánuje dlouhodobě a v převážné míře kočce nabízet doma připravovanou krmnoz dávku, ať už syrovou či vařenou, měl by si udělat výpočet krmné dávky, aby si mohl být jist, že kočičí porava obsahuje optimální množství všech důležitých živin. Pokud se podává kočce většinou kompletní krmivo, není vůbec na škodu nabídnout jí příležitostně i doma sestavenou kemnou dávku.
Aby si Vaše kočka dobře zvykla a změny si vychutnala, neměli byste jednotlivé druhy krmiva míchat, ale nabízet je odděleně. Například vždy ráno suché krmivo a večer zas vlhké. Zvířata s citlivým trávením mívají často problém se střídáním, proto je potřeba změnu nabízet nejdříve jen několik dnů v týdnu, aby se přizpůsobila.
U takových zvířat se doporučuje buď zůstat u jediného druhu krmiva, které kočka snadno tráví, nebo kočce hned od začátku nabízet směs vybraných druhů krmiv. Zvláštní péči je třeba rovněž věnovat kočkám, které mají alergii. U těch bychom se zavádění příliš mnoha složek do jejich krmného plánu měli raději vyhnout. A to proto, že pokud nastane problém, bude opravdu těžké určit jeho skutečnou příčinu!
Vysoce kvalitní suchá krmiva, vzhledem k nízkému obsahu vlhkosti, přináší do každého krmného plánu dosatečné množství vybalancovaných živin (optimálně sestavených s ohledem na věk a potřeby zvířete) v koncentrované formě. Dobré vlhké krmivo a doma připravovaná porava jsou kočkou dobře přijímány a mohou být nabízeny ve větším množství. To přináší kočce vetší množství vody. Ale nudrží ji dlouho sytou … Kombinujte oba tyto druhy krmiva a využívejte výhody obou.
Naše řady krmiv Happy Cat Supreme a La Cuisine nabízí perfektní volbu optimálně složených a vyvážených receptur suchých krmiv. S nimi každá kočka dostává vše, co potřebuje a může se radovat z bohatých možností chuťových změn ...
Příslušné množstí „suchého“ a „vlhkého" podílu může být přitom zcela napasováno na individuální potřeby a predispozice látkové výměny každé kočky. Doporučené dávky u obou druhů krmiva mohou být základem pro výpočet krmné dávky. Při nedostatku pohybu a při sklonech k nadváze musí být všeobecně krmná dávka o něco snížena. U vlhkého krmiva je navíc důležité dbát na nízký obsah tuku (maximálně 1 % hrubého tuku). U čiperných zvířat s rychlým metabolismem, se mohou podávat o něco větší dávky krmiva. Pamlsky a svačinky by měly být při výpočtu krmné dávky také započteny!
Příklad:
Dospělá kočka, hmotnost 4,5 kg, normální váha, normální aktivita, 3 porce potravy denně
Doporučená krmná dávka při krmení samotným suchým krmivem Happy Cat La Cuisine Land Geflügel
60 g / den = 3 x denně porce 20 g krmiva
Doporučená krmná dávka při krmení samotným vlhkým krmivem XY
360 g / den = 3 x denně porce 120 g krmiva
Kombinované krmení: 2 x denně 1/3 dávky suchého krmiva + 1 x denně 1/3 dávky vlhkého krmiva:
20 g suchého krmiva vždy ráno a večer, 120 g vlhkého krmiva na oběd
Kočky jsou mnohem více závislé na živočišných bílkovinách než psi. Mají také ještě další zvláštnosti látkové výměny. Tak například kočky potřebují mnohem více vitaminu A a taurinu než psi. Příliš málo vitaminu A může vést k poruchám růstu a vidění. Nedostatek důležité stavební aminokyseliny taurinu může nezřídka způsobit selhání srdce a slepotu. Proto je kočka, která přijímá psí krmivo, nedostatečně zásobena mnohými důležitými živinami.
Když pes a kočka sdílí jednu domácnost, je zřejmě nevyhnutelné, že některý z nich sem tam ochutná jídlo toho druhého. Pokud se to děje jen občas a v malém množstv, není to žádný problém. Je však potřeba se ujistit, že každé zvíře dostává povětšinou to krmivo, které potřebuje. Proto je dobré umístit kočičí misky výše. Například na okenní parapet nebo na škrábací strom. Psi by se měli krmit v pravidelnou denní dobu a veškeré nesnězené krmivo by se mělo odstranit. Pevné časy krmení jsou také dobrým výchovným opatření na „vyléčení“ vybíravých jedlíků.
Z naší pestré nabídky můžete vybírat jak podle fyziologických potřeb, tak podle stáří, sterilizace a nebo specifických potřeb jako je nadváha, problém s močovým ústrojím, trávicícm ústrojím nebo s problematickou srstí a kůží.
Jako prémiovou alternativu lze doporučit řadu Happy Cat Minkas, který nabízí krmení pro všechny fáze života kočky, a také speciality jako je krmivo pro kočky sterilizované nebo s problematickým močovým měchýřem.
Chcete svojí kočičce dopřát paštiku nebo kapsičku, tak i tuto možnost nabízíme:
PODÍVAT SE NA HAPPY DOG AKCE Späť na výpis
Dopravné zadarmo
od 65 EUR do 80kg
Expresné
doručenie (iba ČR)
Kamenná predajňa
v Tepliciach
Sme výhradný
dovozca