PPL doprava ZDARMA
od 1700 Kč do 80kg
Období nachlazení můžeme s nadsázkou považovat hned za další roční období, které přichází bezprostředně po létě. A týká se bohužel i našich čtyřnohých mazlíčků. Ani kašel u psa není výjimkou. Právě na psí kašel a jak na něj se podíváme v následujících řádcích. Řada dojde také na psincový kašel, který byste rozhodně neměli podcenit.
Kašlání se netýká jen lidí, ale bohužel existuje také psí kašel. Stačí pořádně zmoknout či podcenit procházku v nepříznivém počasí a pes má rázem kašel. A jak to vypadá, když pes kašle? Psí kašel se projevuje hlubokým mručením, chrapláním, lapáním po dechu a tedy celkovou dušností. Kašel u psa zpravidla doprovází únava a dokáže tedy psa dost potrápit.
Obvykle je kašel u psa příznakem infekce dýchacích cest, která trvá několik dní. Psí kašel může rovněž doprovázet rýma či výtoky z nosu nebo zarudlé oči, případně hnis z očí. Většinou by měl kašel u psa odeznít do dvou až čtyř dní. Pokud pes kašle déle, poraďte se s veterinářem, abyste mohli zahájit případnou léčbu.
Kašel u psa může mít ale i další příčiny. Může se jednat o cizí těleso, které psovi překáží a snaží se ho vykašlat. Kašel u psa v noci může být příznakem srdečního onemocnění, protože při spánku může vzhledem k větší velikosti srdce tlačit na průdušnici, případně může vznikat plicní edém. Další příčinou psího kašle mohou být paraziti, zánět plic, případně i nádorové onemocnění.
Když pes kašle, nesnažte se ho zastavit ani ho nijak nerozptylujte. Nechte ho v klidu vykašlat. Co pomáhá na psí kašel? Především klid, odpočinek a spánek, dostatek tekutin, teplo a také lehce stravitelná strava, která psa nebude dráždit.
Na psí kašel pomáhá především klid a dostatek tekutin.
Aby mohla být případně zahájena léčba psího kašle, tak musíte nejprve znát příčinu. Pokud kašel sám do pár dní neodezní nebo pokud byste zpozorovali nepříjemný dávivý kašel u psa, raději se obraťte na veterináře, aby psa vyšetřil. Sami psovi žádnou medikaci bez předchozí konzultace s lékařem nepodávejte.
Co je to psincový kašel? Odborně se nazývá infekční laryngotracheitida. Nejčastěji se psincový kašel objevuje tam, kde je větší koncentrace psů, tedy v útulcích, v parcích nebo na cvičištích. Na psincový kašel jsou nejvíce náchylní psi se slabší imunitou, obecně pak štěňata, březí feny nebo psí senioři. Průběh psincového kašle se může lišit, někteří psi mají lehčí průběh, kdy jen lehce pokašlávají, jiní mohou trpět horečkou, výtokem z nosu nebo záněty průdušek.
Mezi hlavní příznaky psincového kašle patří suchý a dávivý kašel, který lehce vyvolá například krmení nebo lehké zatáhnutí za obojek. Stačí tedy lehké podráždění průdušnice a pes kašle. Psincový kašel může být zaměňován za běžný psí kašel způsobený cizím tělesem v krku.
První pomoc u psincového kašle spočívá především v uvolněním průdušnice. Tedy pokud je příčinou zakašlání zatahání za obojek, zkuste se mu vyvarovat. Jinak nechte psa v klidu vykašlat a nerozptylujte ho.
Psincový kašel nepodceňujte a vyhledejte pomoc veterináře.
Léčba psincového kašle se odvíjí od průběhu nemoci. Ve všech případech však doporučujeme návštěvu veterináře, který vám stanoví, jak léčit psincový kašel. Méně závažné infekce si vyžádají odpočinek, snížení aktivity a pitný režim, případně podpůrnou medikaci, závažnější případy psincového kašle vyžadují léčbu v podobě antibiotik.
Zajímavostí je, že existuje vakcína na psincový kašel. Můžete tak svého psa nechat očkovat, čímž můžete výrazně zlehčit průběh, kdyby se psincový kašel znovu objevil, či jej eliminovat úplně.
Zpět na výpisPPL doprava ZDARMA
od 1700 Kč do 80kg
Expresní
doručení
Kamenná prodejna
v Teplicích
Jsme výhradní
dovozce