PPL doprava ZDARMA
od 1700 Kč do 80kg
Psí zuby jsou náchylné k tvorbě zubního plaku a následně zubního kamene. Víte, kolik zubů má pes? V tomto článku se také dozvíte, jak na péči o psí zuby, jak často a čím čistit psovi zuby a jak zbavit psa zubního kamene.
Víte, kolik zubů má pes? 42 a z toho 12 řezáků, 4 špičáky, 16 zubů třenových a 10 stoliček. Zuby u psa nenajdete hned po narození, ale začnou se prořezávat zhruba ve druhém týdnu života. Zhruba po sedmi týdnech už se objevují všechny mléčné zuby u psa. Těch je dohromady 28 a nejsou mezi nimi žádné stoličky. Přezubování pak probíhá postupně podobně jako u lidí. Veterináři doporučují při přezubování změkčit stravu, zařadit konzervy a měkké pamlsky, aby se mléčné zuby psa nahrazovaly bez zbytečných komplikací a krvácení.
Suché krmivo je pro zubní péči a posilování chrupu velmi užitečné. Přesto se nedá zcela zabránit tvorbě zubního kamene u psa. Ovšem jeho tvorba se může alespoň zpomalit.
Zubní kámen u psa poznáte na první pohled. Šedé či hnědé zuby u psa jsou varovným signálem pokročilého zubního kamene. Zubní kámen u psa má tvrdou konzistenci. Usazuje se u kraje dásní a někdy i pod ní. Nejčastěji zubní kámen u psa napadá řezáky a špičáky. Výjimkou ale není postižení celého chrupu. Příčinou zubního kamene u psa je tvorba zubního plaku. Ten se tvoří ze zbytků jídla, bakterií a odumřelé tkáně z tlamy.
Odstranění zubního kamene u psa probíhá většinou pod narkózou u veterináře pomocí ultrazvuku. Některé veterinární kliniky mají svůj postup, jak zbavit psa zubního kamene bez narkózy. Doma zubní kámen u psa zcela neodstraníte, ale můžete předejít jeho rozvoji. Základem je prevence a pravidelné čištění zubů a další podpůrná opatření.
Nejúčinnějším opatřením pro zdravý chrup je tedy, stejně jako u člověka, pravidelné čištění zubů u psa. Existují totiž speciální kartáčky na zuby pro psy. Zubní kartáčky pro psy mohou být nasazovací na prst nebo jsou podobné těm, co znáte u lidí. Můžete se setkat také s domácím ultrazvukovým čističem zubů pro psy. Čištění zubů ultrazvukem u psa pomáhá odstraňovat zubní kámen nejen z viditelných částí zubu, ale také z prostor zasahujících pod dásně.
Kartáček bychom měli. Ale čím čistit psovi zuby? Samozřejmě psí pastou na zuby. Ta však nemá svěží mentolovou či mátovou příchuť, jak ji znáte, ale třeba příchuť hovězí. To je představa, co? Zubní pasta pro psy má však podobné účinky jako ta pro lidi – odstraňuje zubní plak a chrání před jeho tvorbou a udržuje zuby čisté a bílé.
A jak čistit psovi zuby a jak často čistit psovi zuby? Ideálně jedenkrát až dvakrát týdně a zvládnete to za pár minut. Někteří doporučují i denní čištění. Případně se obraťte na veterináře, který vám s tím rád pomůže. Samotné čištění zubů u psa se odvíjí od toho, jak moc se váš pes nechá. Pokud s čištěním zubů u psa teprve začínáte, nejprve psa navykněte na zubní pastu. Dejte si trochu pasty na prst a vetřete do tlamy. Teprve poté můžete vyzkoušet čištění s kartáčkem. Postupně pak můžete dobu čištění prodlužovat.
Důležitým faktem je, že chroupání velikých suchých granulí pomáhá posilovat pevnost závěsného aparátu zubů a pomáhá tak při prevenci uvolňování zubů. Svou roli zde mohou hrát také dentální hračky (například míček na pamlsky), jejichž kousáním si pes rovněž vyčistí chrup od zubního plaku.
Významnou roli hrají i vhodné pamlsky ve formě keksů (sušenek) s tvrdou strukturou, které psi rádi chroupou, a přitom si stírají zubní plak. Máme pro vás spoustu takových zdravých pamlsků. Například pamlsky NaturCroq pečené psí sušenky v různých příchutích.
PODÍVAT SE NA HAPPY DOG AKCE
Pro spuštění videa prosím povolte preferenční cookies.
PPL doprava ZDARMA
od 1700 Kč do 80kg
Expresní
doručení
Kamenná prodejna
v Teplicích
Jsme výhradní
dovozce