PPL doprava ZDARMA
od 1700 Kč do 80kg
Jestli si to připouštíme nebo ne, dříve nebo později přijde den, kdy si smutně uvědomíme, že náš čtyřnohý kamarád už není žádný mladý skokan.
Někdy jsou to jenom první bílé chlupy na čenichu, které nám náhle padnou do oka. Nebo zpozorujeme, že na obvyklou ranní obchůzku od jisté doby potřebujeme o 5 minut déle než obvykle .... A že na svého "úhlavního nepřítele" ze sousedství náš pes už ani tak prudce nereaguje jako za mlada .... A že už má taky nový pach.
Nástup stáří je docela přirozený úsek v životě našeho domácího zvířete. Naší snahou by mělo být zcela vědomě udělat změny, které z tohoto životního období vyplývají pro našeho psa.
Jen tak budeme moci odhadnout, jaké potřeby náš pes v tomto období doopravdy ještě má. To znamená, zdali a kdy my musíme například změnit dávku nebo druh krmiva.
A co můžeme ještě udělat jinak, abychom "starému příteli" dopřáli ještě dlouhý a plnohodnotný život?
Tímto malým návodem Vám chceme přiblížit specifické potřeby starších psů a dát Vám pomocné rady, abyste Vy a Váš pes mohli společně strávit ještě mnoho šťastných let!
Stejně tak jako u lidí i u našich domácích psů přichází stáří pozvolna:
Výkonnost smyslových orgánů se zhoršuje.
Zpočátku může pes i se silně omezeným zrakem ještě velmi dobře reagovat na své obvyklé prostředí. Nejdříve je nám nápadné, že když nábytek nestojí na svém obvyklém místě, že pes běží přímo proti němu! Při hře s míčkem zas často běží špatným směrem nebo míček najde až po delším hledání. Také nezvyklá úzkostlivost, resp. nejistota při procházce v šeru a tmě nás může upozornit na slábnoucí zrakové schopnosti.
Pro osleplého psa je typické to, že při běhání začíná přední nohy klást velice zeširoka. Tento pochodový krok pomáhá zvířeti při orientaci tak že jeho přední nohy naráží na překážku, proti které běží.
Také sluch postupně zeslábne. Když už pes na náš hlas a naše hvízdnutí spolehlivě nereaguje, tak to nemusí nezbytně napovídat o hluchotě, mělo by se však myslet i na tuto možnost! Starý pes často ještě slyší, avšak jenom zvuky určité hlasitosti a výšky tónu. Ve vážném případě by například mohl zavčas nepostřehnout blížící se auto, nebo by se při vycházce mohl dostat dál z doslechu, už by Vaše volání neslyšel. Proto je potřeba u staršího psa pravidelně přezkoušet jeho reakce na typické zvuky (zvonění u domovních dveří, šustění s papírem atd.), povely (bez gestikulace!) anebo písknutí, a to v různé hlasitosti, abyste zjistili, zdali a kdy váš pes reaguje. Kdybyste měli podezření, že pes skutečně špatně slyší, tak jej na procházce nechte běhat bez vodítka raději jenom na "doslech" a u silnice, nebo při jejím přecházení jej z opatrnosti raději vždy vezměte na vodítko!
Prosím pamatujte na to, že pes, který už dobře nevidí nebo neslyší, může polekaně reagovat na nezpozorované přiblížení se i známého člověka a mohl by po něm případně i chňapnout! Toto není útok, nýbrž jeho obranný reflex. Neměli byste za to Vašeho psa trestat, nýbrž všechny členy rodiny upozornit na to, že už se jedná o starší zvíře a mělo by se s ním proto zacházet opatrně. Z těchto důvodů byste zásadně neměly nechat malé děti bez dozoru samotné ani s hodnými psy!
Protože tyto změny ve většině případů přichází plíživě, postřehneme je teprve později anebo vůbec.
Nechávejte proto staršího psa pravidelně vyšetřit u svého veterináře, zda ještě dobře vidí a slyší! S ochabujícími duševními schopnostmi bude starý pes postupně i ve svém obvyklém prostředí nejistý a stále častěji bude hledat Vaši blízkost, protože tam, kde jste Vy, tam se mu nemůže nic stát. Zvlášť starý pes je odkázaný na lásku "svého člověka" a pochopení pro jeho situaci. Nyní mu poděkujte za dlouhá hezká léta
Vaší tolik potřebnou trpělivostí!
S přibývajícím stářím vynechávají i další tělesné funkce, častokrát opět nepozorovaně: Vstávání po delší fázi klidu bude postupně opatrnější a tempo při procházce spíš pomalejší. Zotavovací fáze po fyzické námaze teď potrvá déle. Srst už častokrát není tak hedvábná a lesklá jako dřív. Také častěji než dříve dochází ke zvracení a průjmu. Při stejném dávkování stávajícím krmivem má pes sklon k nadváze.
Problémy s pohybovým aparátem a zády jsou typické příznaky stáří, které postihují obzvlášť vzrostlá plemena psů ale i plemena s krátkými nohami a dlouhými zády (např. jezevčík). Zde je důležité dbát na to, aby náchylní psi, pokud možno nechodili po žádných schodech a abychom je nenechali skákat z pohovky nebo z auta. Taktéž by měly být alespoň omezeny nerozvážné prudké pohyby jako při házení klacku nebo při běsnění s ostatními psy. Snažíme se zamezit zbytečnému přetěžování kloubů. Doplňkem výživy HAPPY DOG® ArthroForte 200 g s extraktem z novozélandských mořských mušlí a vyživujícím a stabilizačním účinkem na vazivovou tkáň můžeme dosáhnout zmírnění obtíží, pokud ovšem ještě nenastaly pokročilé orgánové změny. Avšak nejdůležitějším opatřením je hlídání tělesné hmotnosti psa a zakročit proti existující nadváze!
Delší fáze pro nezbytné zotavení po námaze, kašel při rozčilení nebo radosti a také narůstající unavitelnost mohou být příznakem onemocnění srdce. Při podezření nechte Vašeho psa důkladně vyšetřit veterinářem! Léky na podporu srdce byly v posledních letech značně vylepšeny, takže i psi nemocní na srdce mohou v dnešní době vést ještě řadu let relativně normální psí život!
Často jsou poruchy funkce jater nebo ledvin příčinou častějšího zvracení, častých průjmů, kožních anebo chlupových problémů, tělesného pachu příp. zápachu z tlamy, zvýšené žízně, malátnosti atd. Z těchto důvodu by mělo k rutinnímu vyšetření staršího psa každopádně patřit také vyšetření krve, při kterém se může podezření na sníženou výkonnost vnitřních orgánů (jater, ledvin) potvrdit. Na základě slábnoucí výkonnosti jater nebo ledvin mohou být rozkladné produkty vylučovány z těla v nedostatečné míře. Škodliviny se pak nahromadí v těle a způsobí potíže.
Jelikož zde často schází efektivní medikamentózní léčba a mohlo by jinak dojít až k naprostému selhání orgánů, zpravidla zde pomůže jenom přizpůsobená vyvážená výživa. To znamená, že sledujeme a cíleně upravujeme ty složky krmiva, které by jinak játra nebo ledviny zbytečně zatěžovaly a dodáváme je jenom v takovém množství, které odpovídá momentální výkonnosti orgánů. Jelikož se tyto potíže u starších psů
vyskytují relativně často, máme pro tuto věkovou skupinu psů k dispozici kompletní krmivo se speciální recepturou HAPPY DOG® FIT&VITAL SENIOR nebo HAPPY DOG® SENSIBLE TOSCANA anebo HAPPY DOG® NaturCroq SENIOR, případně pro malé plemeno HAPPY DOG® Mini Senior nebo HAPPY DOG® Mini Toscana. Tato speciálně upravená krmiva obsahují velmi lehce stravitelné a velmi kvalitní suroviny, vyvážený obsah vitamínů, minerálních látek a stopových prvků a samozřejmě i racionálně zredukovaný obsah bílkovin a tuků. Tím je docíleno snížení obsahu fosforu a sodíku v krmné dávce a tím dochází k nižší zátěži vnitřních orgánů, především ledvin a jater.
Ve stáří u psů zpravidla nastupuje i snížená využitelnost důležitých živin z krmiva. Aby nedocházelo k nedostatkům, doporučujeme staršímu psovi preventivně nebo léčebně přidávat k jeho kompletnímu krmivu speciální doplněk výživy např. HAPPY DOG® Haar Spezial při problémech kůže a srsti anebo HAPPY DOG® Multivitamin Mineral na všeobecnou podporu odolnosti a vitality.
Stanovit konkrétní věk pro nejvhodnější dobu k převedení psa na kompletní krmivo pro staré psy není vůbec jednoduché.
Dá se proto říci, že stáří u psů nastává různě pozdě, zpravidla však přibližně od 6. - 8. roku života. Vždy však závisí na plemeni, příp. velikosti psa a na jeho životním stylu. U psů malých plemen zpravidla nastupuje stáří později než u vzrostlých psů a známky opotřebení se většinou projevují až později. Malí psi s věkem nad 14 let nejsou žádnou vzácností.
Mimo to existuje také mnoho starších psů, ať už velkých nebo malých plemen, kteří mají i v pokročilém věku stále skvělou kondici. Dostávají více každodenního pohybu jako průměrný rodinný pes, a proto ještě i ve stáří mají relativně vyšší potřebu bílkovin a tuků.Proto by se rozhodnutí, kdy se starší pes převede na speciální lehké krmivo, mělo udělat individuálně a nezávisle od pouhého věku psa. Zde jsou nejdůležitější kritéria, nezávislé na stáří:
Ověřená slábnoucí výkonnost vnitřních orgánů.
Nadváha. Denní dávku potřebného krmiva musíme bezpodmínečně vypočítat podle optimální hmotnosti, kterou by měl pes mít v ideálním případě! Pamlsky podávat, pokud možno jenom ve formě ovoce a
zeleniny, např. kousky jablek nebo mrkve! Důležité při podávání jiných energeticky bohatých pamlsků je
snížení dávky "hlavního krmiva" o odpovídající množství.
Onemocnění kloubů, které vyžaduje šetrné krmení. Když pes nemůže mít dostatek pohybu je přebytek živin nežádoucí. Na podporu kloubů lze přikrmovat doplňkově ArthroForte, buďto léčebně anebo trvale v nižších dávkách.
Časté zvracení nebo průjem. Denní dávku lehce stravitelného a šetrného krmiva je potřeba rozdělit na 2–3 porce, před podáváním jej přelít asi 40 °C teplou vodou a nechat cca 20 minut nabobtnat.
Dlouhá fáze regenerace při relativně malém pohybu, kdy pes hodně spí a při procházce nasazuje jen poklidné tempo.
Pokud si nejste docela jisti, zdali a kdy přichází ta správná doba k přechodu v krmení Vašeho psa, doporučujeme Vám u psů starších jako 6 - 8 let, preventivně 1 - 2 x ročně vyhledat odborné vyšetření u Vašeho veterináře, abyste včas postřehli změny a mohli na ně včas reagovat.
Pak můžete pokojně hledět vstříc "podzimu" života Vašeho miláčka!
Ještě mnoho hezkých společných let s Vaším psem Vám přeje Váš HAPPY DOG® tým!
- Dr. Med. Vet. Christa-Cornelia Günther, Interquell GmbH, Wehringen, Bavorsko
- Překlad a doplnění: MVDr. Juraj Benčík, Teplice, Česká republika
Pro spuštění videa prosím povolte preferenční cookies.
Zpět na výpis
PPL doprava ZDARMA
od 1700 Kč do 80kg
Expresní
doručení
Kamenná prodejna
v Teplicích
Jsme výhradní
dovozce