PPL doprava ZDARMA
od 1700 Kč do 80kg
Průjem u psa patří mezi časté patálie, které řeší majitelé štěňat i dospělých psů. Jeho neřešení by mohlo skončit fatálně. Proto neberte průjem u psa na lehkou váhu. Jaké jsou jeho příčiny, jaké existují druhy, jak je to s podáváním léků určených pro lidi, co dělat a naopak co nedělat, když se u psa objeví řídká stolice?
Na prvním místě by měla být prevence. Při venčení dávejte pozor, aby váš pes nesežral kde co. Samozřejmě krmte svého psa výhradně krmivem pro psy s ohledem na jeho věk, stáří, plemeno či zdravotní stav. Přestože to možná můžete myslet dobře, nekrmte svého psa od stolu. Spousta potravin pro lidi může být pro psa nevhodná či dokonce jedovatá. O tom ale třeba zase jindy. Stejně tak byste neměli moc často psí krmivo měnit, protože průjem u psa může nastat i při změně granulí. V neposlední řadě mrkněte i na to, co z vašeho pejska při venčení leze ven. Jakmile se objeví řídká stolice u psa, měli byste zpozornět.
Pokud u psa dojde k průjmu jednorázově (akutní průjem), pravděpodobně se může jednat o dietní chybu, případně o překrmení. Na to si dejte pozor zejména u štěňat. Také sledujte, zda se průjem během několika hodin neopakuje. Rovněž se zaměřte na konzistenci či zabarvení řídké stolice. Můžete zpozorovat žlutý průjem u psa, vodnatý, hlenovitý, černý, zelený nebo dokonce krvavý průjem. V každém případě vám doporučujeme se obrátit na veterináře, byť zpočátku třeba pouze telefonicky. Pokud pes zvrací a má průjem, neprodleně vyhledejte veterináře. Mohlo by se mimo jiné jednat o nějaký druh otravy.
Druh průjmu u psa | Příčina | Co může znamenat |
Zelený průjem |
Zvýšený příjem trávy | Překyselení žaludku |
Černý průjem |
Krev ve stolici | Zánět či jiné onemocnění tlustého střeva |
Kašovitý průjem |
Po pozření něčeho nežádoucího | Dietní chyba |
Hlenovitý průjem |
x | Zánět tlustého střeva |
Žlutý průjem |
x | Onemocnění jater, žlučníku, slinivky |
Bílé tečky či hrudky |
Nepravidelné odčervování | Paraziti |
Vodnatý průjem | x | Infekční onemocnění |
Mezi další příčiny průjmu u psa řadíme mimo zmíněné také bakteriální či virové infekce, parazity, alergie či potravinové intolerance, zánětlivá onemocnění střev nebo například stres. Průjem u psa opravdu nepodceňujte. Pes se může velmi rychle dehydratovat, což by v krajním případě mohlo skončit pro jeho zdraví fatálně.
Ve chvíli, kdy dojde k průjmu u psa, je ze všeho nejdůležitější zajistit pravidelný přísun vody kvůli hrozící dehydrataci. Váš pes by měl mít tedy neustálý přístup k misce s vodou. Pokud sám nechce pravidelně pít, můžete si pomoct injekční stříkačkou a vodu podávat přímo do tlamy. Během průjmu psa nekrmte. Ideální je několikahodinová hladovka. Během této doby sledujte zdravotní stav psa. Pokud by se objevily další nežádoucí příznaky, jako například krev ve stolici, zvracení, malátnost nebo nadměrné slinění, neprodleně kontaktujte či rovnou navštivte veterináře.
Průjem by měl po několikahodinové hladovce odeznít zhruba do jednoho až jednoho a půl dne v závislosti na stáří, plemene či celkového zdravotního stavu psa. Pokud by potíže přetrvávaly, opět doporučujeme obrátit se na veterináře. Po odeznění průjmu zařaďte ideálně do stravy také probiotika.
V případě léků byste ideálně měli dát psovi to, co vám dá veterinář. Mezi standardní léky na průjem u psa patří například Attapectin, který je rovněž volně prodejný a můžete ho mít ve své psí lékárničce pro případ nouze. Dále se psům podává iontový nápoj pro rehydrataci. Možná vás napadne dát psovi některý z volně prodejných léků na průjem určených pro lidi. V tom není odpověď úplně jednoznačná.
Ve všech případech před podáním léků psovi, které nejsou pro něho určené, výrazně doporučujeme nejprve konzultaci s veterinářem. Pojďme si to ale postupně projít. Mezi volně prodejnými léky na průjem najdete třeba Smectu. Jedná se o přírodní jíl, který by měl pomoct i na průjem u psa. Co se týče dávkování, které zohledňuje zejména váhu, řiďte se po konzultaci s veterinářem jeho doporučením. Smectu pak rozděláte ve vodě, kterou dáte psovi vypít.
Živočišné uhlí pro psa by také nemělo představovat žádné potenciální riziko. Ale ujistěte se předtím, zda se ve stolici neobjevovala krev. Živočišné uhlí či jinak také černé uhlí, mediciální nebo aktivní uhlí u psa totiž zbarví stolici do černa, což vám pak znemožní rozpoznat krev ve stolici. Může pes Endiaron? Dobrá otázka. Bez předchozí konzultace s veterinářem Endiaron psovi nikdy nedávejte. Existují případy, kdy by mohl pomoct, ale zde je potíž v dávkování. Rozdělení tablety je poměrně složité a ani výrobce při tom negarantuje jeho správnou účinnost.
Dieta pro psa při průjmu je klíčem ke správné rekonvalescenci jeho trávicí soustavy. Čím byste měli krmit psa při průjmu? Po zmíněné hladovce výše můžete postupně začít třeba trochou vařené rýže. Dbejte však prosím na to, aby rýže měla pokojovou teplotu a zbytečně tak nedráždila trávicí ústrojí psa. Po odeznění potíží můžete postupně najet na krmivo, na které je pes zvyklý.
Po poradě s veterinářem může být nasazena speciální veterinární dieta Happy Dog Intestinal, která může při zažívacích potíží pomoci a nemusí se tak vařit domácí strava.
Řídká stolice u štěněte nebo průjem jsou častým jevem hned po jeho příchodu do nového domova. Taková změna „bydliště” je pro něj stresující záležitost. Zároveň jsou štěňata velice náchylná na překrmení. Příčinou průjmu u štěňat může být i vše ostatní, co jsme zmínili u dospělých psů. Průjem u štěněte se může objevit také po odčervení. Jakmile se průjem objeví, ihned vyhledejte pomoc veterináře. U štěňat si musíte dát zvlášť pozor, aby to nezanechalo vážné zdravotní důsledky. Jak zastavit průjem u štěněte? Úplně stejně jako u dospělého psa. Důležité jsou dostatek vody, hladovka a následná dieta. Případně vše další, co vám doporučí nebo předepíše veterinář.
Pokud byl průjem u psa jednorázovou záležitostí nebo již zcela odezněl, i tak bychom vám doporučili uvažovat o revizi krmiva. V případě, že štěňátko nebo dospělý pes má citlivější zažívání, pak je vhodné volit krmivo, které pes snáze stráví.
Pro štěňátka je jasnou volbou receptura s jehněčím a rýží, která se dělí dle velikosti plemene a životní fáze růstu štěněte:
U dospělých psů je otázkou, čím je citlivější zažívání způsobeno. Pokud se jedná o intoleranci na některé potraviny, je vhodné volit bezobilné krmivo s jednoduchým složením a ideálně monoproteinovou variantu bez přídavku obilovin, například:
V případě, že pes netrpí intolerancí na obiloviny, ale přesto bojujete s citlivějším zažíváním, můžete krmit například recepturou Neuseeland, což je jehněčí s rýží s vysokou stravitelností a skvělou chutí.
PPL doprava ZDARMA
od 1700 Kč do 80kg
Expresní
doručení
Kamenná prodejna
v Teplicích
Jsme výhradní
dovozce