PPL doprava ZDARMA
od 1700 Kč do 80kg
Přestože se pes v domácnosti vždy stane právoplatným členem rodiny, pes není člověk. To znamená, že ne vždy mu v misce může přistát to, co vám na talíři. Některé pro psa škodlivé potraviny jako čokoláda nebo hroznové víno jsou jasné, ale u řady dalších si nemusíte být jisti. Co může pes sežrat a co by mu naopak mohlo přinést potíže?
Může pes vodní meloun? To záleží. Samotná dužina vodního melounu v běžném množství je pro psa neškodná, lépe řečeno i prospěšná. Meloun tvoří z 92 % voda, ideální pro osvěžení v letních měsících. Zároveň je meloun bohatým zdrojem draslíku, vitaminů (C, A, B6). Meloun jako každé sladké ovoce obsahuje cukr, ale také dostatek vlákniny, která cukr pomáhá vstřebávat. Pes tak nemá výkyvy hladiny cukru v krvi.
Potenciální problém představují pecky v melounu, které by mohly ucpat psovi střeva. Zejména pak dejte pozor u menších plemen. Dvě až tři pecky by neměly mít prakticky žádný vliv na trávicí trakt psa, ale při podávání meloun raději vypeckujte, případně pořiďte rovnou bezpeckový. Stejně tak psovi nepodávejte slupku melounu, která by mohla rovněž mít nežádoucí vliv na trávicí trakt psa.
Jestli může pes banán, se nás ptají lidé čím dál častěji. Banán má pro psy stejné výživové benefity jako pro lidi, pokud ho podáváte v rozumném množství. Banán tedy může i pes. Banány obsahují spoustu vlákniny, vitaminu A, C a draslíku. Nikdy však psovi nedávejte banánovou slupku. Vyvarujte se také raději přezrálým a nebo nahnilým banánům. Ty obsahují cukry, které se postupně mění na alkohol. Víte, proč se říká u lidí po požití alkoholu, že mají opici? Jde totiž o přirovnání k opicím, co snědí přezrálé banány a jsou z toho „opilé”.
Je to snadné. Pes může borůvky. Dokonce borůvky patří mezi nejvhodnější bobule pro psa. Obsahují velké množství přírodních antioxidantů, které podporují imunitní systém. Borůvky jsou rovněž zdrojem draslíku, vlákniny nebo vitaminu C.
Pokud vás zajímá, zda může pes jahody, máme pro vás dobrou zprávu. Můžete svému psovi dopřát jahodovou svačinku. Jahody jsou pro psa zdrojem vitaminů C, B a K, dále draslíku, kyseliny listové, jódu a hořčíku. A jak podávat psovi jahody? Důkladně je očistěte od listů a omyjte. Poté je případně nakrájejte na kousky.
Pes může jablko, představuje pro něj zdroj vlákniny, vitaminu A a C a dále minerálů a antioxidantů. Při podávání jablka psovi plod důkladně omyjte, odstraňte stonky a ideálně i jádro s peckami. Pecky obsahují kyanid a nejsou tak vhodné pro trávicí soustavu psa. Jablko poté nakrájejte na kusy, aby se psovi dobře konzumovalo.
Co myslíte, může pes mandarinky? Správná odpověď je ano. Pes může mandarinky (i klementinky) a kromě toho i další citrusové plody jako citrony, limetky, grepfruit nebo pomeranče. Citrusy jsou vydatným zdrojem vitaminu C, který je potřeba doplňovat zejména u starších psů. Před podáváním nezapomeňte mandarinky oloupat, poté je můžete podávat po měsíčkách.
Samozřejmě, že pes může ananas. Pro psa je čerstvý ananas vydatným zdrojem vitaminů B a C nebo minerálů, jako je draslík, hořčík, železo nebo zinek. Zároveň ananas podporuje trávení. Jak podávat psovi ananas? Oloupejte ho a nakrájejte na menší kousky pro dobré trávení. Naopak nedoporučujeme podávat kompotovaný ananas, protože je ve sladkém nálevu, kam se přidává spousta cukru.
A jak je na tom mango? Může pes mango? Ano, může. Jen dejte pozor na pecku. Mango je skvělou svačinkou pro vašeho psího parťáka. Stejně jako u ostatních druhů ovoce v přiměřeném množství. Mango obsahuje vitamin C, betakaroten nebo vlákninu. Mango při podávání nakrájejte na menší kousky.
Kaki nepatří mezi nejběžnější ovoce v českých domácnostech, přesto se u nás čas od času objeví dotaz, zda může pes kaki. Toto exotické ovoce raději z jídelníčku psa vyjměte. Nebezpečné jsou pro psa zejména semena kaki, která mohou psovi způsobit zácpu, zvracení nebo zánět ve střevech. Zvolte raději jiné, běžnější ovoce, které pes může, například zmíněný banán, borůvky nebo jahody.
Zelenina je nezbytnou součástí nejen našeho jídelníčku, ale i toho psího. Hojně se přidává do psích krmiv od granulí až po konzervy, barf nevyjímaje. Pokud chcete svému psímu kamarádovi zpestřit stravu kouskem zeleniny, měli byste vědět, jakou může pes zeleninu a co naopak nesmí. Obecně můžeme říct, že zeleninu, kterou pes může, je vždy vhodné podávat pokrájenou na drobné kousky. Větší kusy zeleniny, ať syrové či vařené, obvykle projdou trávicím traktem psa naprosto bez poskvrny.
Pokud vás zajímá, zda může pes papriku, tak ano. Pes může v běžném množství sníst papriku jakékoliv barvy od bílé přes zelenou, žlutou, oranžovou až po červenou. Paprika obsahuje betakaroten, vitaminy (A, B, B6, C a E). Jedná se tak o fajn svačinku. Pro lepší stravitelnost můžete psovi papriku uvařit. Naopak se vyvarujte smažení či kořenění.
Na co si však dejte pozor, jsou chilli papričky všech druhů, které obsahují kapsaicin (zdroj pálení). Nejen že by paprička psa pálila, ale může mu způsobit trávicí potíže.
Ano, pes může mrkev. Mrkev je vhodnou svačinkou pro většinu psích plemen. Dokonce se hojně přidává do psích krmiv. Můžete ji podávat jak syrovou (celou, případně na kousky u menších plemen), tak uvařenou. Ani ji nemusíte loupat, stačí omýt. Mrkev je zdrojem vlákniny a celé řady vitaminů a minerálů. Pomáhá zlepšovat trávení a je skvělá na zrak.
Jediné, na co si dejte pozor, je podávání mrkve psům trpícím cukrovkou. Mrkev totiž obsahuje poměrně dost cukru s nízkým glykemickým indexem.
Zda může pes ořechy, na to neexistuje jednotná odpověď. Některé druhy pes může, jiné ne. Ale které? Například vlašské ořechy patří mezi ty, které pes může. Burské ořechy (arašídy) v první řadě nejsou ořechy, ale luštěnina, takže je psi teoreticky mohou. Nicméně jsou často považovány za alergen a ve větším množství mohou zatěžovat ledviny. A také dejte pozor na sůl, která do psího jídelníčku také nepatří.
Mezi další ořechy, které pes může, řadíme mandle (vyjma hořkých), dále pistácie, lískové oříšky nebo kešu oříšky. Nic se však nemá přehánět a pokud budete psovi ořechy podávat, volte rozumné množství. Ořechy mimo jiné obsahují poměrně dost tuku, což je pro psy v některých případech také nežádoucí.
Za pro psy jedovaté ořechy považujeme makadamové ořechy, muškátový oříšek a hořké mandle. Jejich konzumace může u psa způsobit otravu ve formě průjmů, zvracení, ztráty orientace a v krajních případech může skončit fatálně.
Další zapeklitá otázka. Může pes brambory? Ano, ale nikoliv syrové. Ty totiž obsahují solanin, který je pro psy jedovatý. Můžete tedy dávat svému psovi vařené brambory? Také úplně ne, protože vařené brambory obsahují pro psy těžko stravitelný škrob. Tak kde je zakopaný pes. Tak může pes brambory, nebo ne?
Můžete si všimnout, že i nejkvalitnější krmiva pro psy brambory obsahují. Jenže brambory obsažené v psích krmivech jsou extrudované, tedy zpracované za vysoké teploty a tlaku. Díky tomu jsou pro psy velmi snadno stravitelné. Přidávají se do krmiv díky obsahu vitaminů (C,A,B,E), minerálů a také jde o vydatný zdroj energie. Takže brambory v krmivu pes může, vařené brambory si nechte třeba na večeři.
K bramborám bychom ještě rádi dodali, že v některých případech pes nakonec vařené brambory může. Veterináři doporučují při akutním průjmu (například při dietní chybě) podávat rozmačkané vařené brambory s vařeným kuřecím masem. Dost často to zafunguje mnohem lépe než rozvařená rýže, kterou jinak běžně doporučují.
Pro člověka jsou všechny části rajčat kromě plodů jedovaté. Ale může pes rajčata? Platí v podstatě to samé jako u člověka. Svému psovi můžete dopřát malé množství rajčat. Obsahují totiž betakaroten, vitamin C nebo lykopen a také velké množství vlákniny.
Psovi podávejte rajčata syrová a hlavně dostatečně zralá. V ideálním případě pak bez slupky. Jak snadno oloupat rajčata? Nakrojíte slupku tak, že na ní vytvoříte malý křížek – řez nemusí být vůbec hluboký. Poté rajčata spařte horkou vodou z rychlovarné konvice. Vyjměte z vody a poté půjdou velmi snadno oloupat.
Je to takový nešvar. „Když on smutně kouká…” Když nebudete psa krmit od stolu, nebude na to zvyklý a také pravděpodobně nebude žebrat. Pokud psa čas od času od stolu krmíte, nemůžete se mu divit, že při každé příležitosti loudí, a také se na něho pak nemůžete zlobit. Jednou to vyšlo, tak to jednoduše zkouší znovu.
Pokud chcete svému psovi dopřát nějaké mlsání nad rámec běžné stravy, sáhněte raději po pamlscích než po něčem, co vám zbyde v talíři. Za nás vám rádi doporučíme pamlsky:
Mezi další potraviny, které by mohly při pozření psovi způsobit obrovské problémy, v krajních případech i to nejhorší, patří čokoláda, hroznové víno a rozinky, káva, čaj a všechny další potraviny obsahující kofein, sůl, alkohol, cibule, česnek, avokádo, potraviny obsahující sladidlo xylitol (žvýkačky, bonbony, sladké pečivo, …), nezralé nebo naopak přezrálé ovoce nebo například tepelně zpracované kosti (mohou se štěpit a poranit tak trávicí ústrojí psa).
V následující části článku jsme si pro vás připravili přehlednou tabulku toho, co může pes a co naopak nesmí.
Co | Odpověď | Doplňující informace | Způsob podávání |
---|---|---|---|
Může pes vejce? |
Ano |
Pes může vejce, jsou pro něj vhodným zdrojem vitaminů (A, E, D, B1, B12), draslíku, železa, fosforu, vápníku |
Jakékoliv druhy. Podávejte syrová, vařená, drcené skořápky pokapané citronem |
Může pes kedlubnu? |
Ano, ale pozor na nadýmání |
Kedlubna je pro psa zdrojem vitaminů (C, B3), vápníku, hořčíku, fluoru |
Podávejte vařenou i syrovou na menší kousky, možné podávat i listy kedlubny (ale jsou hůře stravitelné) |
Může pes květák? |
Ano, ale pozor na nadýmání |
Květák je zdrojem vitaminů (K, C), dále zdrojem draslíku, vápníku nebo kyseliny listové |
Podávejte ideálně lehce tepelně upravené (vařené, dušené) růžičky v menším množství |
Může pes kukuřici? |
Ano |
Kukuřice je vydatným zdrojem vitaminů (A,E,B), minerálů nebo omega mastných kyselin |
Kukuřice je často součástí i superprémiových krmiv, případně podávejte nabobtnalé kukuřičné vločky (syrová kukuřice a celá zrna psi nestráví) |
Může pes hrášek? |
Ano |
Hrášek je zdrojem vitaminů (A, B, C, K), bílkovin nebo vlákniny |
Podávejte čerstvý, případně dušený hrášek v menším množství. Vyhněte se konzervovanému hrášku |
Může pes těstoviny? |
Ano, ale... |
Těstoviny jsou především zdrojem sacharidů. Obyčejné těstoviny v omezeném množství psovi nijak neuškodí |
Podávejte pouze malé množství, případně volte těstoviny určené přímo pro psy |
Může pes rýži? |
Ano |
Rýže je zdrojem vitaminů (B1, B2, B3, B6, E), minerálů (draslík, hořčík, fosfor, zinek, křemík, selen, vápník) |
Vařenou rýži podávejte psovi v pokojové teplotě ideálně smíchanou s krmivem |
Může pes med? |
Ano |
Med je zdrojem vitaminů, minerálů i antioxidantů |
Podávejte v malém množství kvůli vysokému obsahu cukru. Můžete s ním také léčit rány |
Může pes jogurt? |
Ano, ale... |
Jogurt je zdrojem probiotik, pozor na alergii na laktózu |
Podávejte lžíci bílého jogurtu |
Může pes tvaroh? |
Ano |
Tvaroh je vydatný zdroj vápníku, pozor na alergii na laktózu a také na množství tuku |
Podávejte lžíci neochuceného tvarohu |
Může pes sýr? |
Ano, ale... |
Raději se poraďte s veterinářem. Ideálně pouze nízkotučné sýry (cottage, čerstvý sýr apod.) |
Stačí malý kousek sýra |
Může pes olomoucké tvarůžky? |
Ano, ale... |
Pozor na obsah soli a tuku |
Paníčkové přidávají kousek olomouckých tvarůžků do krmiva v případech, kdy pes požírá výkaly |
Může pes hroznové víno? |
Ne |
Pes nesmí ani rozinky. Může způsobit otravu a selhání ledvin |
X |
Může pes meruňky? |
Ano |
Ano, pes může meruňky vyjma pecky |
Odstraňte pecku a meruňku nakrájejte na kousky |
Může pes třešně? |
Ano |
Ano, pes může třešně vyjma pecky |
Odstraňte stonky, listy a pecky, poté můžete třešně podávat |
Může pes granátové jablko? |
Ano |
V některých případech pozor na reakci psa |
Přidávejte granátové jablko do běžného krmiva |
Může pes mák? |
Ne |
Celá rostlina včetně semínek je pro psa jedovatá |
X |
Může pes brokolici? |
Ano |
Brokolice je zdrojem vitaminů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek |
Před podáváním brokolici povařte, syrová brokolice způsobuje nadýmání |
Může pes celer? |
Ano |
Celer je zdrojem vitaminů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek |
Ideálně vařený, ale ne každému psovi chutná |
Může pes cuketu? |
Ano |
Cuketa je zdrojem vitaminů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek |
Podávejte klidně syrovou, můžete ji nastrouhat nebo nakrájet na kousky včetně slupky |
Může pes játra? |
Ano | Játra obsahují velké množství minerálů a vitaminů |
Stačí jednou za čas podávat játra v syrové či vařené podobě |
Může pes kočičí granule? |
Ano | Obsah kočičích granulý může být podobný jako u psích, ale dejte pozor na energetické hodnoty |
Jednorázově asi chybu neuděláte, ale raději volte krmivo určené pro psy |
Může pes chleba a pečivo? |
Ne | Pečivo (zejména kynuté) způsobuje nadýmání a plynatost | X |
Může pes čočku? |
Ano |
Čočka musí být hodně uvařená. Nedoporučuje se podávat zároveň s granulemi, abyste výrazně nepřekračovali krmnou dávku. Vhodné spíše pro barfování |
|
Může pes vločky? |
Ano | Vločky jsou skvělým zdrojem vlákniny, vitaminu A a B6, železa vápníku či hořčíku |
Vločky spařte či krátce povařte. Podávejte v pokojové teplotě |
Může pes ibalgin? |
Ne | Hrozí intoxikace | X |
Může pes endiaron? |
Pouze po konzultaci s veterinářem |
Obtížné dávkování | Přečtěte si, co dělat při průjmu u psa. |
Může pes paralen? | Ne |
Hrozí intoxikace |
X |
Zpět na výpis
PPL doprava ZDARMA
od 1700 Kč do 80kg
Expresní
doručení
Kamenná prodejna
v Teplicích
Jsme výhradní
dovozce